Słowenia – oczekiwania vs rzeczywistość

Witam Was wszystkich na moim blogu. Dzisiaj przedstawię Wam zestawienie mych oczekiwań przed wyjazdem na Słowenię oraz tego jak zaskoczyła mnie rzeczywistość. Kraj ten okazał się zupełnie inny, niż go sobie wyobrażałem. Zaczynamy:

1. Oczekiwanie: Pewnie najpiękniej jest na wybrzeżu, a reszta kraju to nuda.

      Rzeczywistość: Okazało się, że jest zupełnie na odwrót. Nadmorskie miasta, takie jak Koper niczym nie powalają. Już lepiej wybrać się kawałek dalej nad wybrzeże Chorwacji. Ale za to miasta ze środka kraju mnie zaskoczyły. Na przykład taka Lublana. Niby niepozorna mała stolica. Bo dwa razy mniejsza od Warszawy. A liczba mieszkańców jest aż 7 razy mniejsza. I to właśnie podobało mi się w tym mieście. Małe, klimatyczne uliczki, piękne budowle, wzgórza z widokiem na miasto, małą rzeka Lublanica. A do tego dużo parków z małymi stawami. W takiej stolicy to można żyć.

Albo takie miasto jak Bled. Gdy tam przyjechałem, szczęka mi opadła. Nawet nie potrafię opisać, jak tam było pięknie. Może po prostu pokażę Wam kilka zdjęć:

 

2.Oczekiwanie: Słowenia to pewnie taka druga Słowacja, tylko z dostępem do morza.

   Rzeczywistość: Są to dwa różne światy. Jedyne co je łączy to podobne nazwy, które powodują wiele pomyłek przy wysyłkach. Dlatego ponoć dwa razy do roku przedstawiciele obu państw się spotykają, aby wymienić się źle wysłanymi przesyłkami.

Słowacja ma wiele wspólnego z naszym krajem, lecz taka Słownia to już typowy kraj znad morza śródziemnego. Mi osobiście wiele rzeczy z tego kraju kojarzyło się z Włochami.

 Booking.com

3. Oczekiwanie: Na Słowenii jest mało turystów, gdyż wolą oni kraje sąsiedzki, takie jak Włochy, czy Chorwacja.

    Rzeczywistość: Słowenia z roku na rok uzyskuje coraz większe zyski z turystyki. Za pierwszy powód podaje się to, że ludzie podróżujący po Europie chcą zobaczyć coś innego. Wielu ludziom znudziły się już oklepane miejsca, typu Hiszpania, Francja, Włochy, czy Chorwacja. A Słowenię często się omijało, bo co może zaoferować tak mały kraj, do którego nikt nie jeździ. Nawet dostęp do wody mają mocno ograniczony przez Włochów i Chorwatów. Ale niech aż tak nie narzekają, bo co mają powiedzieć Bośniacy. 

Po drugie na Słowenię przyjeżdża teraz wielu obywateli USA. A to po to, aby zobaczyć rodzinny kraj Pierwszej Damy Melanii Trump. Są nawet oferowane wycieczki typu: ,,Śladami Melanii Trump”, gdzie odwiedza się miejsca gdzie mieszkała lub gdzie uczyła się.

Za trzeci powód wzrostu turystyki na Słowenii podaje się fakt, że jest to jeden z najbardziej zielonych krajów Europy. Co w dzisiejszych czasach, kiedy nagminnie wycina się ogromne połacie lasów jest dużym plusem. Dzięki temu oraz dobremu położeniu geograficznemu Słoweńcy mają bardzo czyste powietrze. Dba się tam również bardzo o ogólną czystość. Ciężko znaleźć jakiekolwiek śmieci na ziemi. Tylko pozazdrościć.

 4.Oczekiwanie: Na Słowenii musi być dość tanio, jak w innych krajach byłej Jugosławii.

   Rzeczywistość: Niestety,ale Słowenia leży w strefie Euro i ceny są dość wysokie. Ale rekompensuje nam je piękna, nieskażona przyroda.

 

5.Oczekiwanie: Pewnie ciężko dogadać się po angielsku.

Rzeczywistość: Nie miałem z tym żadnego problemu. Każdy potrafił świetnie porozumiewać się w tym języku. Ale zależy to pewnie od miejsca, do którego się wybierzemy. W miastach typowo turystycznych ludzie są po prostu zmuszeni używać tego języka. Inaczej może wyglądać sytuacja w mniej turystycznych miejscowościach.

 

 About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial