Podróże koleją

Praktycznie większość moich podróży przybyłem jeżdżąc pociągami. Z koleją mam do czynienia od najmłodszych lat i zawsze ciągnie mnie, żeby to właśnie za pomocą tego transportu dojechać do swego celu podróży. Przez wiele lat moje wojaże ograniczały się tylko do granic naszego kraju. Nie wyobrażałem sobie udać się gdzieś dalej. Nie wiedziałem jak wygląda przejazd przez inne kraje. Po prostu nie lubię zmian i bałem się, że czegoś tam nie ogarnę. A jeżdżąc po Polsce to zawsze wiadomo co i jak. Nigdy z niczym nie miałem problemu.

Jednak w tym roku wiele czynników poskutkowało tym, że postanowiłem się przełamać i wyruszyć w Europę pociagiem. Dotychczas jeździłem tylko za pomocą autokarów na obozy zagraniczne. Oraz zdarzyło sie parę razy pojechać Flixbusem do Niemiec. A tak zbaczając z tematu, Niemcy mogłoby się nie wydawać, ale są bardzo ciekawym krajem do zwiedzania. Ale to już na osobny post.

Dobra na czym to ja skończyłem. Aa, no wiecie już, że jazda pociągiem poza granicami naszego kraju to była dla mnie nowość i pewna niewiadoma. W tym artykule chciałbym opisać Wam w kilka najważniejszych aspektów podróżowania pociągiem. No to zaczynamy.

1.Po pierwsze wygoda. Nie ma co tu mówić, kolej w ostatnich latach weszła na wyższy poziom. I czasy kiedy jeździliśmy starymi pociągami, a po każdej jeździe dłonie śmierdziały nam metalem odeszły i już i nie wrócą. Teraz pociągi mają wszystko. Wygodne siedzenia z otwieranymi stolikami, gazety specjalnie przygotowane dla podróżników, czyste toalety, klimatyzacja, Wi-fi, gniazdka praktycznie przy każdym siedzeniu. Oczywiście, wiem że nie każdy pociąg ma takie standardy. Jeszcze wiele starych pociągów jeździ. Ale z tego co się dowiedziałem i z samych obserwacji, wiem że europejscy politycy przykładają wszelkich starań, aby były one jak najszybciej zamieniane na te nowsze.

2.Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że transport kolejowy jest jednym z najbezpieczniejszych transportów. Tak wiem, według statystyk najmniejszą liczbą ofiar może się pochwalić trasport lotniczy. Lecz, tam jeżeli już jakaś katastrofa jest, to praktycznie zawsze kończy się tp śmiercią. A pociągiem jedziemy sobie po szynach spokojnie i bezpiecznie. Jedyne co może się zdarzyć to zderzenie z innym pociągiem lub samochodem. Ale nawet po takim zderzeniu bardzo dużo ludzi uchodzi bez szwanku. Więc polecam podróż koleją dla ludzi bojących się wszelkich niepożądanych i niebezpiecznych wypadków.

3. Nie zawsze jest tak tanio, jakby się mogło wydawać. Często zdarzało się, że musiałem wybierać podróż busem, gdyż bilety na pociąg były po prostu zbyt duże. Ale to tylko wyjątki od reguły. Przeważnie i tak pociąg jest jedynym słusznym wyborem. Najwygodniej, najbezpieczniej, lecz nie najszybciej. I tu przechodzimy do punktu nr 4.

4. Tak, wielu osobom chcącym udać się gdzieś dalej, odstrasza czas podróży pociągiem. Ale to są również odstępstwa od reguły. Te najpopularniejsze trasy między największymi miastami są wyśmienite i w bardzo szybkim tempie pokonywane przez pociąg. Lecz nie możemy jechać np. Z Warszawy do Krakowa, czy z Krakowa do Pragi. W takich przypadkach to mamy super. Lecz często ludzie obierają sobie za cele mniej popularne kierunki. Na przykład chcąc dojechać pociagiem z Krakowa do Popradu (Słowacja) musimy jechać siedem, a nawet i dziesięć godzin. Bo trasa prowadzi przez Czechy. A wybierając bus dojeżdżamy na miejsce w niecałe trzy godziny. Cana może większa, ale jednak czas jest bezcenny i nie warto w tym przypadku oszczędzać i tłuc się tyle godzin po pociagu.

5. Nawiązując do poprzedniego punktu, jeżeli ktoś znajdzie dobre połączenie ze swojego miasta, to podróż pociągiem jest słusznym wyborem. Wtedy bez żadnych przesiadek, w ekspresowym tempie docieramy do celu. I możemy bez stresu rozkoszować się wszystkimi udogodnieniami koleji.

6.Kolejnym minusem jaki zauważyłem podróżując po Europie, jest to, że bardzo często nie wystarcza kupno biletu, aby móc spokojnie usiąść na fotelu. Dodatkowo mamy zaoferowane kupno miejscówki. Często nieobowiązkowej, ale jednak i tak i tak jesteśmy zmuszeni, by ją kupić. Bo komu się widzi jechać kilka godzin z bagażami, co chwilę musząc szukać nowego miejsca, bo twoje ktoś zarezerwował. Ja tak raz miałem i nikomu nie polecam. Od tego momentu już zawsze kupuję miejscówki.

7. Muszę na koniec wspomnieć o wielu zniżkach jakie oferują nam przewoźnicy. Dla uczniów, dla studentów, dla dzieci, dla nauczycieli, dla seniorów, czy dla dzieci pracowników. A do tego ciągle podążają za trendami, dzięki czemu każdy w dzisiejszych czasach może zakupić bilet przez Internet, nie musząc martwić się o to, czy kolejka w kasie będzie zbyt duża.

Biorąc wszystkie plusy i minusy koleji, stwierdzam iż jest to bardzo dobry wybór na wszelkiego rodzaju niezbyt dalekie podróże.

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial