Plany na 2019 rok

Cześć Wam. Dość późno publikuję ten wpis. A to dlatego, że dość długo myślałem nad swoją listą marzeń na 2019 rok. A bardzo chciałem zrobić ją w taki sposób, aby potem przez cały rok 2019 móc konsekwentnie i z chęcią realizować swe zamierzone cele. Tak więc po ponad trzech tygodniach myślenia spisałem listę 10 najważniejszych dla mnie rzeczy na 2019 rok. Jak na podróżnika przystało to aż 90 % z nich to są kraje, które bardzo chciałbym odwiedzić.  A oto moja lista:

 

Piszę książkę

Jakieś pól roku temu niespodziewanie spotkało mnie dużo szczęśliwych rzeczy. Poskutkowały one odbyciem przeze mnie mojej pierwszej podróży marzeń. Podczas niej zwiedziłem 5 europejskich krajów i spełniłem wiele marzeń.  Około ¾ książki jest już przeze mnie napisane. Resztę zamierzam skończyć do wakacji. Wtedy też najprawdopodobniej jak wszystko pójdzie po mojej myśli zostanie ona wydana. O wszystkim będę jeszcze Was informował.

 

1.Litwa

Zawsze marzyłem aby zobaczyć ten kraj. Nie ze względu na niewiadomo jakie walory turystyczne. Bardziej ze względu na wspólną historię nas Polaków i Litwinów. Naoglądałem się wiele filmów historycznych i pochłonąłem się w lekturze wielu książek opisujących czasu świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Za cel prawdopodobnie obiorę sobie Wilno.

 

2.Puszcza Białowieska

Wyprawa na Podlasie odbędzie się przy okazji, gdy będę jechał na Litwę. Głównym celem jest zobaczenie ostatniego skrawku dawnej Puszczy Europejskiej, którą niestety niemal całkowicie wycięto. A gdy słyszę o planach naszego rządu, chcącego dalej wycinać Puszcze Białowieską aż niedobrze mi. Dlatego jadę zobaczyć ją. Bo nim się obejrzę może jej już nie być.

 

3.Bośnia i Hercegowina

Byłem już w mojej wymarzonej Chorwacji. Podobało mi się tam dosłownie wszystko. Niedawno jednak zacząłem sobie czytać o Bośni, która bardzo mnie zaciekawiła. Oprócz Morza, do którego ma bardzo ograniczony dostęp każdego turystę zadowoli brak tłoku, małe zanieczyszczenia i bardzo niskie ceny.

Oprócz tego za odwiedzeniem tego kraju przemawia mi jeszcze jeden argument. A mianowicie w czasach nauki w liceum miałem bardzo dobrego nauczyciela historii, który z ogromnym zapałem i pasją przekazywał nam wiedzę. Szczególnie upodobał sobie tematy I wojny światowej. Dzięki niemu do tej pory jestem nią zafascynowany. A możliwość przejścia się po ulicach Sarajewa gdzie został dokonany zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę jest czymś bardzo interesującym.

 

4.Serbia

Kolejny kraj bałkański, który chciałbym odwiedzić.  Po pierwsze bardzo niskie ceny. A po drugie fascynuje mnie historia Jugosławii, o której chciałbym w najbliższym czasie trochę napisać. Tak więc jasne wydaje się to, że chciałbym zobaczyć wszystkie współczesne kraje, wchodząc niegdyś w skład tego dużego państwa.

 

5.Ukraina

Po Litwie jest to kolejny kraj, z którym mamy długa wspólną historię. Może czasami nie było za wesoło, gdy wspominamy takie wydarzenia jak te z Wołynia. Jednak mimo wszystko więcej nas łączy jak dzieli. Do tego patrząc na to co dzieje się linii sporu Rosja – Ukraina jest duże prawdopodobieństwo, że niemożliwe lub bardzo niebezpieczne stanie się wjechanie na teren naszego sąsiada. Tak więc chcę wykorzystać fakt, że jak na razie wszystko co złe dzieje się daleko na wschodzie Ukrainy, a takie miasta jak chociażby Lwów są bardzo bezpieczne. Nie ukrywam, że właśnie to miasto chciałbym najbardziej zwiedzić. Dużo ludzi uważa je za bardziej polskie, jak ukraińskie, zważając na fakt, że przez wiele lat znajdowało się w granicach naszego państwa. Sam Putin niegdyś powiedział, że przecież Lwów jest polski.

 

6.Bieszczady

Niesamowicie piękna i dzika kraina Polski. Ponoć jest najmniej zanieczyszczona. Do wyboru tego miejsca wpłynęły na mnie opowieści członków rodziny, którzy tam byli i z całego serca polecają mi, bym się tam wybrał. Możliwość spędzenia czasu na łonie natury, niezniszczonej przez człowieka bardzo do mnie przemawia.

 

7.Szwajcaria

Będzie to mój pierwszy odwiedzony kraj spoza Unii Europejskiej. Liczne góry, majestatyczne jeziora z widokami na Alpy, możliwość skosztowania prawdziwego szwajcarskiego sera. Na pewno mi, jako miłośnikowi serów się tam spodoba.

 

8.Islandia

Z opowiadań ludzi, którzy byli na Islandii wydaje mi się, jakby była to jakaś magiczna kraina, która istnieje tylko w wyobraźniach tych ludzi. Jednak zdjęcia z tej wyspy potwierdzają twierdzenia ludzi, którzy tam byli. Sam chciałbym na własne oczy zobaczyć tą tajemniczą krainę ognia i lodu. Liczne gejzery, gorące źródła, wodospady, możliwość zobaczenia zorzy polarnej, czy bezkresne krajobrazy bez jakichkolwiek drzew. Sama ziemia.

 

 

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial