Gdzie na jednodniową wycieczkę za granicę?

Nie każdy z nas ma czas i możliwość do tego, by wyjechać w podróż na wiele dni. Tak więc, przygotowałem dla Was przykłady najciekawszych miejsc, które można zwiedzić w jeden dzień, mieszkając w Polsce. Oczywiście wiadomo, że Polska to bardzo duży kraj, i zależy w której jego części mieszkamy. Na przykład mieszkańcy woj.zachodniopomorskiego mają łatwy i szybki dojazd do Berlina, a z kolei ludzie, mieszkający np. w Białymstoku mogą wyruszyć na Białoruś. Tak więc, żeby ułatwić Wam czytanie, podzielę artykuł na części. Każda będzie odpowiednia dla mieszkańców innych regionów Polski. Lecz to, że ktoś mieszka na zachodzie, to nie znaczy, że nie może pojechać na wycieczkę dla ludzi z północy, gdyż może

W tym artukule skupiam się głównie na cenach busów i aautokarów, gdyż są one najtańszą opcją. Pociągi, które każdy uważa za tanie, są niedrogie ale tylko w granicach państwa. Te międzynarodowe opłacają się tylko w przypadku zakupu biletu kilkudniowego.

Dla mieszkańców z zachodu: My, bo i ja się zaliczam do tej kategorii nie mamy szczerze mówiąc w czym wybierać. Z racji, że połączenia pociągiem z Polski do Niemiec nie należą do najtańszym, dzisiaj skiupimy się wyłącznie na busach, które są o wiele tańsze. No cóż, zajmijmy się tym co mamy:
1.Berlin: Najlepsze połączenie mają mieszkańcy Szczecina. 3 godziny jazdy Flixbusem i jesteśmy na miejscu. Koszt jazdy w jedną stronę wynosi około 35-40 zł busem.
2.Drezno: Miasto położone w Saksonii jest naprawdę wartę zobaczenia. Wydawać by się mogło, że z takiej Zielonej Góry to jest zbyt daleko. Lecz dzięki dobremu połączeniu, przewoźnicy oferują nam dostanie się tam w niecałe 3 godziny i to za tylko ok. 35 zł.
3.Hamburg: Czas jazdy wynosi ok. 6 godzin. Dużo, lecz jakby się uprzeć to można wyjechać busem wcześnie rano, pozwiedzać miasto w parę godzin i wrócić późną nocą. A miasto tak piękne i chwalone przez tylu ludzi, że chyba sam się kiedyś skuszę na taką podróż. Niestety zważając na fakt, że nie jest to blisko, musimy liczyć się z większymi kosztami za przejazd. w dwie strony wyjdzie jakieś ponad 150 zł.

Dla mieszkańców z północy: Ludzie mieszkający w tych regionach Polski, mają również w czym wybierać, mimo że ogranicza ich morze. Dzisiaj promy nie są już tak drogie i można za niewielkie pieniądze wybrać się w rejs po Bałtyku.
1.Bornholm: Jest to jedno z tych miejsc, o których marzę, żeby w końcu je zobaczyć. Wiele się nasłuchałem, jak tam jest pięknie. A co najlepsze można zwiedzić tę wyspę w jeden dzień. Chcąc wyruszyć z portu w Świnoujściu i biorąc ze sobą zapas jedzenia na cały dzień, koszt zamknie się w 300 zł. Nie wliczając w to pamiątek. Nic tylko płynąć. Wyspa Bornholm jest nazywana wyspą rowerzystów. A to dlatego, że jest to jedno z tych miejsc na świecie, gdzie jest więcej rowerzystów, niż kierowców samochodów. Duńskie władze (bo jest to wyspa duńska) przykładają głównie uwagę właśnie do tego, by wyspa nie była zanieczyszczana i aby coraz więcej turystów do niej przypływało. Oprócz rejsów ze Świnoujścia, można również popłynąć z Kołobrzegu za podobną cenę.
2.Rugia: Nigdy nie słyszałem o tym regionie Niemiec, lecz kiedy tam zawitałem po raz pierwszy szczęka mi opadła. Pierwsze pytanie jakie mi przyszło na myśl, to czemu nigdy nie słyszałem o Rugii. Tam spodobało mi się wszystko. Zaczynając od klimatycznych uliczek z kolorowymi, typowym niemieckimi kamieniczkami. Niczym nie przypominających naszych polskich kamienic. A do tego te widoki na morze. Zobaczcie sami. No po prostu przepięknie jest tam.
3. Kopenhaga/Malmo: W tym przypadku poleciłbym Państwu wybranie opcji zorganizowanych jednodniowych wycieczek. Wyrusza się późną nocą i wraca się również późną nocą. Koszt to ok. 250 – 300 zł. Ale za zwiedzenie dwóch znanych miast z dwóch krajów skandynawskich to na prawdę warto. Sam się pewnie też skuszę.

Dla mieszkańców ze wschodu: Oj, tutaj to liczba miast, wartych do odwiedzenia jest bardzo duża. Ciężko będzie mi z nich wybrać t najlepsze. Ale cóż, jakoś trzeba to zrobić. No to zaczynamy.
1.Grodno: Od stycznia tego roku Pan Łukaszenka oficjalnie wydał pozwolenia Polakom na wjazd na Białoruś bez wizy na okres do 5 dni. Ja planuję w jakiś weekend września udać się najpierw na jedną noc Białegostoku, a stamtąd na jednodniową wycieczkę do Grodna. Podobno jest tam więcej Polaków, niż Białorusinów. Jednak w większości nie uważają się oni za Polaków, lecz za mieszkańców Grodna. I tyle. Nie mówią o sobie, jako Białorusini, czy Polacy, lecz mieszkańcy Grodna. Dobra, nie będę się teraz tu rozwodził na ten temat. Sami będzie mogli porozmawiać o tym z mieszkańcami tego miasta, gdy już się tam wybierzecie. A podobno na prawdę warto. Miasto do złudzenia przypomina typowe miasta Polski z licznymi zabytkami. Czyli musi być piękne. :D. Koszt w dwie strony to około 80 zł, a czas jazdy w jedną stronę to około 3-4 godziny. Czyli optymalnie jak na podróż jednodniową.
2.Wilno: Miasto bardzo bliskie sercu wszystkim Polakom. Przez wielu uważane za polskie, które powinno należeć nadal do nas. Ja tam się nie mieszam w tego typu spory. Szczerze to Pan Cejrowski mówił, że Szczecin powinien być niemiecki, a jest nasz. Z dwojga złego to już wolałbym to Wilno niż Szczecin. Cena jazdy busem z Białegostoku w obie strony wyniesie nie więcej niż 150 zł.
3.Lwów: miasto również bliskie nam Polakom pod względem historycznym. Miasto warte zobaczenia. Masa atrakcji. A jeżeli był tam ktoś taki Jak Dawid Fazowski z kanału PRZEZ ŚWIAT NA FAZIE, to musi być to warte zobaczenia miejsce. 😀 Koszt jazdy z Rzeszowa do Lwowa w dwie strony to około 120 zł. Całkiem tanio jak na czas jazdy, która w jedną stronę wynosi ponad 4 godziny. I nie zrażajcie się tym, że na Ukrainie jest konflikt. Bo jest, ale kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Kijowa. Tu na zachodzie Ukrainy jest spokojnie i bardzo bezpiecznie. A do tego bardzo tanio.

Dla mieszkańców z południa: Tutaj również czeka mnie ciężki wybór. Bo tyle pięknych miast znajduje się na południu, że aż trudno je zliczyć.
1.Praga: Duże miasto z wieloma zabytkami i atrakcjami. Każdy chciałby przejść się po starym mieście, czy moście Karola. Łatwy dojazd z Jeleniej Góry w dość przystępnej cenie. W dwie strony wyjdzie jakieś 130 zł. Oczywiście mówimy ciągle o busach i autokarach. Czas jazdy to mniej więcej 3,5 – 4 godziny.
2.Wiedeń: Dość daleko, bo aż około 450 km. Ale sam znam kilka osób, które zwiedziły to miasto w jeden dzień. Z Krakowa dojedziemy tam busem w niecałe 7 godzin za około 130 zł w dwie strony. Podobnie jak na odcinku Szczecin – Hamburg musimy się liczyć z wczesnym wstawaniem i późnym powrotem. Ale dla podróżnika nic nie jest przeszkodą, aby zwiedzić wymarzone miejsce.
3.Bratysława: Miasto, które każdy mi odradzał zwiedzać. Podobno nuda, tylko zamek na wzgórzu i nic więcej. Mówili, że to najbrzydsze stolica w jakiej byli. Zostały mi w głowie te rady, dlatego przez wiele lat omijałem to miasto szerokim łukiem. Dopiero dzieki temu artykułowi z blogu Wszędobylscy zdecydowałem się na jednodniową wycieczkę z Krakowa: https://wszedobylscy.com/bratyslawa-co-warto-zobaczyc/ . Niestety z Krakowa do Bratysławy nie jest zbyt blisko. Przeważnie busy jeżdżą w 10-11 godzin, lecz co jakiś czas da się znaleźć takie jadące tylko 7 godzin. Cena za jazdę w dwie strony zamknie się w 150 zł.

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial