Fakty o Czechach

Wielu z was zapewne było już w Czechach i to nie raz. A tak dokładniej to powinienem powiedzieć w Republice Czeskiej. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym faktom o naszych sąsiadach.

 

Najwięcej zamków

Tak jak pisałem wcześniej, Słowacja jest światowym rekordzista pod względem stosunku ilości zamków do ilości mieszkańców. Tak Czechy wygrywają ze wszystkimi krajami pod względem ogólnej ilości zamków. Jest ich tam ponad 2000. Taka ogromna ilość wynika przede wszystkim z położenia kraju, który narażony był na ataki z każdej strony. Tak więc nie dziwi, że na przestrzeni lat wybudowali tyle zamków.

 

Największy zamek

W Pradze znajduje się Zamek na Hradczanach, inaczej Zamek Praski. Jego powierzchnia przewyższa sumę siedmiu boisk piłkarskich. Według Listy Rekordów Guinessa jest to największy zamek na świecie.

 

Dużo nienaruszonych zabytków

Stolica Czech, Praga jest jedynym dużym europejskim miastem, które nie zostało zbombardowane podczas II wojny światowej. Dzięki temu możemy dziś podziwiać wiele zabytków, sięgających wiekiem nawet do średniowiecza. Szkoda, że nasze polskie miasta nie miały tyle szczęścia.
Kochają grzyby

Czesi uwielbiają zbierać, a tym bardziej jeść grzyby. Co roku pod koniec września w dniu św. Wacława (patrona państwa) wielu z nich udaje się do lasów na grzybobranie. Taka już tradycja narodowa.

 

Piwni rekordziści

Narody Europejskie przodują w światowym rankingu pod względem ilości wypijanego piwa rocznie. A narodem, który najwięcej pije są Czesi. Ponoć jest to aż ponad 160 litrów piwa na osobę rocznie.

 

Pokojowe rozłączenie

Rozłam Czechosłowacji uznawany jest za jeden z najłagodniejszych. Oba narody zawsze szanowały się nawzajem, a z sondaży wynika, że tylko niecała 1/3 populacji obu narodów jest zadowolona z wydarzeń z  1992, kiedy to podzielono ich na dwa oddzielne kraje. Ciekawostką jest, że zrobiono to bez zgody ludzi. Nie zorganizowano nawet referendum. A więcej o tym możecie poczytać tutaj.

 

Bardzo bezpiecznie

Brak konfliktów z innymi krajami, mała liczba przestępstw, dobre służby porządkowe. Wszystko to skutkuje tym, że jest tam bardzo bezpiecznie. Globalny Indeks Pokoju z zeszłego roku zamieścił Czechy na 6 miejscu listy najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Naszą Polskę umieszczono dopiero na 33 miejscu.

 

Korony i euro

Oficjalną walutą Czech są korony czeskie. Jednak z własnych doświadczeń powiem, że w wielu turystycznych miejscach, jak chociażby w centrum Pragi prawie w każdym sklepie zapłacimy euro. Sytuacja ma się już inaczej w miejscowych knajpach, czy małych sklepikach, gdzie już potrzebujemy posiadać korony.

 

Najwyższy szczyt nie taki wysoki

Najwyższym szczytem Czech jest znajdująca się w Karkonoszach Śnieżka. Jest to szczyt, który jest zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Jego wysokość to zaledwie 1602 m n.p.m. Dla porównania najwyższy szczyt Polski, Rysy mają aż 2499 m n.p.m.

 

 

 

 

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial