7 powodów, dlaczego warto zwiedzić Słowację

Słowacja jest niezbyt dużym krajem, sąsiadującym z Polską od południa. Liczba ludności Słowacji jest około 7 razy mniejsza niż Polski. Kraj ten może nie ma dostępu do morza, lecz ma inne atuty. Z pewnością jest to kraj warty odwiedzenia. Dzisiaj przedstawię Wam 7 powodów, dla których warto się tam wybrać.

1.Dogadamy się bez języka

Wiele osób boi się wyruszać za granicę, gdyż nie umieją mówić w obcym języku. A z racji, że nie jesteśmy anglikami, czy francuzami i nie mieliśmy nigdy kolonii, to musimy jednak jakiegoś języka się nauczyć. A jeżeli się na to nie zdecydujecie, to z pomocą przychodzą Słowacy. Albowiem nie ma na świecie podobniejszego języka do naszego. Oczywiście jest wiele mocno różniących się słów, które mogą spowodować niezrozumienie, jak na przykład:

 

Język polski

Język słowacki

książka kniha
głowa hlava
wakacje dovolenka
bułka houska
ogród zahrada
sklep obchod

Oczywiście są jeszcze takie słowa, które możemy zrozumieć, ale łatwo też pomylić je z zupełnie czymś innym. Jak na przykład ,,staw” po słowacku znaczy ,,rybnik” co niektórzy mogą uznać za zupę rybną. Albo mięso to ,,mäso”, co może kojarzyć się z masłem. Takich niuansów jest dużo więcej, ale uwierzcie mi, że jeżeli chodzi o szybkie, zwięzłe rozmowy to łatwo się dogadać.

 

2.Nasi bracia

Obok Węgrów, Słowacy są uznawani za naszych najbliższych sojuszników. I nie mówią tu o kwestiach politycznych, bo one mnie najmniej obchodzą. Tylko o taką zwykłą zażyłość kulturową, wynikającą z naszej wspólnej historii, jako narodów. Mimo, że dalej wielu ma za złe to, że Słowacy pomogli Niemcom w napaści na nasz kraj w 1939. Są to jednak błędy nie zwykłych ludzi, takich jak my wszyscy, tylko polityków. I nie możemy przez nie winić wszystkich Słowaków, którzy zawsze byli z nami blisko i bądź co bądź wywodzimy się od jednych przodków.

 3.Niedaleko od nas

Kolejnym atutem przemawiającym za wybraniem Słowacji jako celu podróży jest niedługa trasa, jaką musimy pokonać. Możemy się tam wybrać własnym samochodem, gdyż nie zapłacimy zbyt dużo za paliwo. A dla tych co wolą jeździć pociągami lub busami mam dobrą wiadomość. Gdyż ceny są dość tanie:

  pociąg bus
Kraków – Poprad ok.92 zł ok.86 zł
Kraków – Bratysława ok. 100 zł ok. 120 zł
Kraków – Koszyce ok. 100 zł ok. 100 zł
Katowice – Poprad ok. 90 zł ok. 70 zł
Katowice – Bratysława ok. 200 zł ok. 80 zł
Katowice – Koszyce ok. 150 zł ok. 80 zł

 

4.Wiele źródeł termalnych

Słowacja słynie z ogromnej ilości źródeł termalnych, które są na prawdę popularną atrakcją dla turystów. A co najlepsze nie chodzi mi tylko i wyłącznie o takie typowe komercyjne miejsca. Słowacja skrywa również wiele dzikich gorących źródeł.  Takie jak na przykład Kalameny, gdzie można się kąpać zupełnie za darmo.

 

5.Dużo Polaków

Na Słowacji bardzo łatwo jest spotkać naszych rodaków. Czy to mieszkających tam, czy to będących na wakacjach. Nie jest to jednak dla każdego atut. Ja na przykład lubię przebywać w krajach, gdzie nikt nie rozumie mojej mowy i mogę sobie rozmawiać z towarzyszami podróży o czym chcę. A poza tym można sobie poćwiczyć znajomość języka angielskiego. Nie mniej jednak dla ludzi mało podróżujących fakt, że są wśród swoich na pewno będzie się podobał.

Ja chodząc po górach na Słowacji częściej słyszałem nasz język, niż jakikolwiek inny.

 

 6.Piękne góry

Widoki ze szczytów górskich na Słowacji są wspaniałe. Ale wcale nie lepsze niż te, którymi my możemy się poszczycić. Ale za to na Słowacji za chęć wejścia na szczyt nie jest pobierana opłata, tak jak ma to miejsce np. w Zakopanem.

A oto kilka zdjęć ze słowackich gór:

 

 

 

 

 

7.Pyszna kuchnia

Kuchnia słowacka jest bardzo podobna do kuchni czeskiej, a to z wiadomej przyczyny. Gdybym miał opisać ją w trzech słowach: sycące, tłuste i pyszne. Czyli taka kuchnia jaką kocham. Szczególnie zasmakowała mi tradycyjna zupa fasolowa. Wiem, w Polsce też ją jadamy. Lecz ta słowacka jest troszkę mocniej doprawiona i o wiele gęstsza. A mi taka bardziej odpowiada. A moim drugim ulubionym daniem były pierogi bryndzowe. Smakiem bardzo przypominają nasze tradycyjne pierogi ruskie.Zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku. Dzięki temu nie ominą Was żadne nowe wpisy. 😉

 

 

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial