5 rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie podróży

Część. Dzisiaj przedstawię Wam 5 rzeczy, które są kluczowe dla mnie podczas każdej mej podróży. Bez nich nie potoczyłoby się wszystko tak idealnie.

1. Internet

Internet towarzyszył mi praktycznie ciągle. Dzięki niemu bardzo szybko i sprawnie przemieszczałem się od jednego miejsca do drugiego.

Znajdowałem spis najciekawszych miejsc do odwiedzenia. Znajdowałem dokładna trasę, jak do nich dojść. Gdy już znalazłem się w danym miejscu mogłem z łatwością przeczytać o jego historii, dzięki czemu nie potrzebowałem żadnego przewodnika. Wyszukiwałem najbliżej położone sklepy. Znajdowałem najlepiej oceniane restauracje, czy bary w mieście.

Internet nie raz ułatwił mi życie w podróży i oszczędził zbędnych trosk.

2. Nóż

Mały skladany nóż od wujka mam ze sobą prawie zawsze i wszędzie. Przydaje się do wielu czynności. A to do jedzenia, gdy nie mamy sztućców. A to do naprawy czegoś. Takim nożem można nawet śrubki przykręcać, gdyż bardzo ciężko jest stępić ostrze.

3. Karta kredytowa

Czasy, w których trzeba było wymieniać całą gotówkę na inne waluty przed podróżą już się skończyły. Ja w te wakacje podczas jednej wycieczki, zwiedziłem pięć krajów. Potrzebowałem w nich aż trzech różnych walut. Wiadomo, że fizyczne pieniądze, w postaci banknotów, czy bilonu są potrzebne, bo nie w każdym sklepie mają terminal. A co dopiero na jakimś straganie, gdzie akurat coś fajnego wypatrzyliśmy.

Lecz wymiana całej gotówki i wożenie jej ze sobą jest bezsensowne. Po pierwsze łatwo jest ja zgubić lub zostać okradzionym. Po drugie jest to niepraktyczne i problematyczne.

Polecam każdemu z Was wyrobić sobie w swoim własnym banku tzw. Kartę Walutową. Dostajemy za ją za darmo. Wpłacany na nią daną sumę w złotówkach. A na niej pojawiają sie pieniądze w danej walucie, która wybraliście zamienione po normalnym kursie.

Płacąc swoją zwykłą karta złotówkową musimy wiedzieć, że przewalutowanie będzie niekorzystne dla nas.

Ja na przykład wpłacając na Slowacji Euro za pomocą swojej polskiej karty dostałem je po kursie prawie 4,7. Wtedy, gdy wynosił on zaledwie 4,3. Może przy malych sumach nie ma toz znaczenia. Ale ja wypłaciłem aż 200 Euro. Czyli dość dużo stracilem.

Dlatego teraz już posiadam kartę walutową w Alior Banku i bardzo ją sobie cenię.

4. Aparat

Porządny aparat z dobrą rozdzielczością to dla mnie teraz podstawa.

Pamiętam, jak jeszcze robiłem wszystkie zdjęcia telefonem i do dziś żałuję, bo większość z nich nie nadaje się do pokazania komukolwiek.

Wiem, że ponoć najnowsze Iphony, czy Samsungi posiadają bardzo dobre aparaty. Lecz ja jestem dość staroświecki, jak na swój wiek i wolę mieć osobny aparat. Wtedy jestem pewien co do jakości zdjęć.

Do tego fajnym bajerem jest kamera GoPro. Jej zakup planuję w roku 2019. Nie jest ona tania, ale gwarantuje, że filmy będą nienaganne. Wraz z jej zakupem ruszy również mój kanał na YouTubie, gdzie będę dzielił się z wami moimi przygodami już nie tylko w formie takstowej, jak na blogu.

5. Towarzysz

Zawsze marzyłem o samodzielnej podróży, niczym Dawid z kanału Przez Świat na Fazie. Lecz, gdy już pojechałem sam na Słowację i do Niemiec od razu stęskniłem się za znajomymi, z którymi wcześniej podróżowałem. Powodów było wiele, a oto kilka z nich:

-Nie miałem z kim otwarcie porozmawiać. Owszem rozmawiałem często z miejscowymi. Ale to nie to samo co z najlepszymi przyjaciółmi.

-Czułem się niekomfortowo, chodząc samemu po mieście, szczególnie po zmroku. A najgorsze było wypłacanie pieniędzy w bankomacie. Taki samotny turysta z masą bagażu i z dużo ilością gotówki jest łakomym kąskiem dla wielu złodziejaszków.

-Jeżdżąc pociągiem nie mogłem udać się do toalety, gdyż miałem ze sobą za dużo bagażu. Na szczęście nie jeździłem na długich trasach. A kilka godzin da się wytrzymać bez toalety.

-Wszystko musiałem opłacać sam. A wcześniej dzieliliśmy się kosztami, chociażby za pobyt w apartamencie. Zakupy również robiliśmy wspólne. A tak musiałem kupować duze opakowania np. Sera i dużo musiałem wyrzucać, bo się psuło. Sam przecież nie dawałem rady tego wszystkiego zjadać.

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial