Szczecin – zaskakujące, mało znane ciekawostki

Moja podróż po województwie Zachodniopomorskim zaczyna się od wizyty w Szczecinie. Na początek chciałbym podzielić się z wami tymi oto dziewięcioma ciekawostkami o tym mieście. Zaczynamy!

 

1.Nie leży nad morzem

Szczecin posiada port, do którego co rusz przypływają morskie statki. To właśnie tutaj już trzykrotnie odbyła się największy zlot żaglowców – The Tall Ships Races. A mimo tego miasto nie leży nad morzem. Co więcej, nie jest stąd wcale tak blisko do Bałtyku. Aby się tam udać musimy liczyć się z pokonaniem około 100 kilometrów do najbliższej nadmorskiej miejscowości. O turystach pytających szczecinian o drogę na plaże powstały już legendy, o których opowiem w następnym wpisie z tego miasta.

 

2.Wspomniał Ptolemeusz

Słynny matematyk, astronom i geograf, Ptolemeusz wspomniał o terenach dzisiejszego Szczecina na łamach swego dzieła ,,Geografia”. Opisał w nim lud ,,Sidini” zamieszkujący w 162 r n.e tereny ujścia Odry.

 

3.Caryca

W Szczecinie urodziła się i wychowała niejaka księżniczka Zofia Anhalt zu Zerbst.  W wieku 33 lat wyszła za mąż za Piotra III Romanowa. I przybierając imię Katarzyna II została carycą Rosji.

 

4.Oddany Polsce

W 1945 roku Armia Czerwona zdobyła Szczecin i inne polskie tereny spod okupacji niemieckiej. Następnie po Konferencji Poczdamskiej z tego samego roku został on oddany w ręce Polaków.

 

5.Pierwsze wybory

Pierwsze demokratyczne wybory do Rady Miasta odbyły się w 1990 roku po upadku komuny.  Na prezydenta został wybrany absolwent Politechniki Szczecińskiej, Jan Czesław Bielecki.

 

6.Paprykarz szczeciński

Słynne danie z puszki zostało opracowane w latach 60 ubiegłego wieku przez pracowników laboratorium PPDiUR Gryf. Chodzi o paprykarz szczeciński, czyli nic innego jak zmielone rybie mięso z ryżem, cebulą i koncentratem pomidorowym. Do tego dodaje się dużo przypraw i soli. Nazwa owego dania nie została jednak zastrzeżona, przez co wiele firm z różnych regionów Polski zaczęło również produkować paprykarz szczeciński. Jenak dzięki działaniom staraniom Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w 2010 roku Ministerstwo Rolnictwa uznało paprykarz za szczeciński produkt tradycyjny.

 

7.Cmentarz

Szczeciński Cmentarz Centralny zajmuje powierzchnię aż 170 hektarów. Daje to mu pierwsze miejsce w Polsce i trzecie w Europie pod względem wielkości.

 

8.Zielone miasto

Aż 41,8 %  powierzchni miasta zajmują tereny zielone. Dzięki czemu miasto często nazywane jest ,,miastem zieleni”. Istnienie tak wielu miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury w tak dużym mieście wojewódzkim zwiększa popularność Szczecina jako miasta do życia. Coraz więcej ludzi chce osiedlić się tutaj. A można to zauważyć przez wciąż rosnące ceny mieszkań.

 

9.Już nie najstarsze kino świata

Znajdujące się przy Alei Wojska Polskiego – kino Pionier jest jednym z najstarszych kin na świecie. W roku 2005 wpisano go nawet do  Księgi Rekordów Guinessa jako najstarsze kino świata działające nieprzerwanie w tym samym miejscu. Niestety rekord ten został zmieniony i aktualnie za najstarsze uznawane jest francuskie kino L’Idéal Cinéma. Działa ono nieprzerwanie od 1902 roku.

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial