Polska w rankingach europejskich

Cześć Wam.  Zastanawialiście się może kiedyś jak nasz ukochany kraj wypada na tle reszty Europy. Jeśli tak, to dzisiaj rozwieję wszelkie wasze wątpliwości. Przedstawię Wam na jakich miejscach plasuje się Polska w różnych rankingach europejskich.  Na wstępie powiem powiem tylko, że w żadnym z tych rankingów nie przodujemy.

 

Pod względem powierzchni

Zwycięzcą jest oczywiście Rosja, z której europejską częścią nie może równać się żaden kraj. Cała powierzchnia Rosji wynosi niecałe 17,1 mln km². Z danych znalezionych przeze mnie w Internecie wynika, że w Europie leży tylko 25 % całej powierzchni tego kraju.  Daje to nieco ponad 4,2 mln km². Aby przedstawić Wam ogrom Rosji porównałem ją do sumy powierzchni siedmiu następnych krajów z zestawienia. I wiecie co wyszło? Na następnych miejscach od względem powierzchni są takie kraje jak: Ukraina, Francja, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Finlandia i Norwegia. Suma ich powierzchni tych krajów wynosi 3 150 577 km². Czyli suma powierzchni siedmiu największych krajów europejskich jest mniejsza od samej jednej Rosji. I to nie całej Rosji, tylko jej europejskiej części. Niesamowite, prawda?

A teraz wróćmy do sedna sprawy, czyli do naszej Polski. Jak ona wypada na tle innych krajów. Polska uplasowała się na 9 miejscu z powierzchnią 312 696 km².

 

Pod względem liczby ludności

Tu oczywiste jest, że ponownie przoduje Rosja. Dziwne byłoby aby z tak dużymi terenami nie wygrała i w tym zestawieniu. Następne 6 miejsc zajmują Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Ukraina. A nasza Polska znalazła się  na 8 miejscu  z 38, 5 milionami ludności.

 

Po względem długości życia

Tutaj już nie będzie tak wesoło. Tak jak we wcześniejszych rankingach zajmujemy topowe miejsca na aż 47 (licząc Kosowo) krajów. Tak teraz zajęliśmy na prawdę dalekie miejsce. Ale po kolei. Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia pierwsze miejsca zajmują niżej wymienione kraje.

  • Hiszpania
  • Islandia
  • Włochy
  • Szwecja
  • Francja

We wszystkich tych krajach średnia długość życia dla obu płci wynosi ponad 82 lata. A w takiej Szwajcarii to jest to nawet ponad 83 lata. W tym zestawieniu znajdujemy się dopiero na 27 miejscu. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) średnia długość życia Polaka wynosi zaledwie 77 lat. Dla kobiet jest to 81,3 lata, a dla mężczyzn 73,6 lat. Czyli my mężczyźni zaniżamy statystyki.

 

Pod względem wysokości najwyższego szczytu

W tym zestawieniu może być sporo kontrowersji. A to dlatego, że trudno jednoznacznie określić, który szczyt jest najwyższy. O tym fakcie pisałem już we wpisie pt. ,,Fakty o Francji”. Znajdziecie go tutaj: 

A dla tych, którym nie chce się przełączać strony podaję fragment z tamtego artykułu dotyczącego najwyższego szczytu Europy:

,,Szczyt Mont Blanc w Alpach, mający 4808 m n.p.m. uznawany jest przez wielu za najwyższy szczyt Europy. Tak zresztą stwierdziła również Międzynarodowa Unia Geograficzna, która oficjalnie wyznaczyła granice Europy. Jednak spora część ludzi interesująca się tym tematem neguje owe założenie tej organizacji. Stwierdziła ona, że takie kraje jak Gruzja, czy Armenia nie leżą na terenie Europy, lecz Azji. Do tego granicę Europy na terenie Rosji poprowadzono odrobinę na północ od szczytu Elbrus, będącego najwyższym szczytem Kaukazu, mierzący 5642 m n.p.m.. Lecz z powodu obliczeń Unii Geograficznej, szczyt ten nie został zaliczony do kontynentu Europejskiego i Mont Blanc został oficjalnie uznany najwyższym szczytem Europy. Chodzą słuchy, że to wszystko tak się potoczyło, ze względu na duży wpływ Francji w owe obliczenia, która bardzo chciała poszczycić się, że oprócz wielu innych atrakcji na swoim terenie ma również najwyższy szczyt kontynentu.”

Będę musiał jednak wziąć rację jednej ze storn sporu. Tak więc z racji, ze we Francji byłem i lubię ten kraj pokuszę się o stwierdzenie, że to Mont Blanc jest najwyższym szczytem Europy. A kto wie, jak jest naprawdę.  Teraz będzie mi łatwiej określić na którym miejscu jest najwyższy polski szczyt.

Najwyższy szczyt Polski – Rysy, mierzący 2499 m n.p.m uplasował się na 16 miejscu. Jest to na prawdę dobry wynik, zważając na fakt, iż w Europie jest na prawdę dużo wysokich szczytów.

 

 About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial