Niemcy – oczekiwania vs rzeczywistość

Przed moim pierwszym wyjazdem do Niemiec zupełnie inaczej wyobrażałem sobie wiele kwestii związanych z tym krajem. Moich sześć błędnych przekonań zapisałem w formie zestawienia ,,oczekiwania vs rzeczywistość”. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

 

1.Oczekiwanie: Niemcy nie lubią obcokrajowców. Uważają się za kogoś ważniejszego i czują pogardę do ludzi innych narodowości.

   Rzeczywistość: To przekonanie miałem prawdopodobnie ze względu na opowieści o II Wojnie Światowej. Lecz tak na prawdę nie można winić obecnego pokolenia Niemców za błędy ich przodków. Po za tym ciężko jest znaleźć dzisiaj prawdziwych, rodowitych Niemców. Dzisiejsze Niemcy to zbiorowisko różnych kultur. Stało się to za sprawą polityki imigracyjnej, jaką prowadzą rządzący w Niemczech. Szczerze mówiąc, ja nigdy nie doświadczyłem jakiejkolwiek nieuprzejmości ze strony Niemca lub Niemki. Ale za to słyszałem wiele historii o tym, jak Polak wyrządził krzywdę Polakowi na terenie Niemiec.

 

2.Oczekiwanie: Wszystkie Niemki są brzydkie.

   Rzeczywistość: Ileż to ja się natrudziłem, aby znaleźć prawdziwą, rodowitą Niemkę, jaką nieraz widziałem na zdjęciach. Lecz prawda jest taka, że z racji, że dzisiejsze Niemcy to wielokulturowy kraj, ludność jest bardzo wymieszana. A Niemki są na prawdę ładne. 

3.Oczekiwanie: Jest tam tak czysto, że trudno znaleźć jakikolwiek papierek na ziemi.

   Rzeczywistość: Może kilkadziesiąt lat temu tak było. Teraz już jest tak jak w Polsce, może za sprawą imigrantów. Lecz jest w tym jeden szczegół, który mi się bardzo podoba. Owszem ludzie śmiecą. Wyrzucają pety lub papierki na ziemię. Ale nie na chodnik, czy trawę, lecz na jezdnię. Ktoś pomyli sobie, że nie ma w tym żadnej różnicy. A jednak jest, albowiem typowy Niemiec wie, że jeżeli nie widzi nigdzie śmietnika, to może sobie pozwolić na wyrzucenie śmiecia na jezdnię, gdyż codziennie ulice są sprzątane za pomocą takich dużych, specjalnych pojazdów.

4.Oczekiwanie: Niemcy nie lubią rozmawiać po angielsku lub nie umieją. Uważają, że ich język jest najważniejszy.

   Rzeczywistość: Prawda jest taka, że każdy Niemiec lub Niemka z którymi rozmawiałem potrafili mówić po angielsku i robili to z przyjemnością. A po za tym już wspominałem tutaj, że każdy Niemiec pracujący na stanowisku państwowym musi dobrze posługiwać się językiem angielskim. A to po to, żeby przyjezdni szybciej zaaklimatyzowali się w nowym miejscu. Dzięki temu wielu wykształconych ludzi wybiera Niemcy, jako miejsce, w którym chcą żyć. A takie niuanse powodują, że Niemcy stają się coraz większą potęgą.
5.Oczekiwanie: Strach brać tam dzieci lub młodsze rodzeństwo, bo Jugendamt zabierze je bezprawnie. Choćby za to, że dziecko płacze.

   Rzeczywistość: To w jaki sposób opisywana jest ta instytucja w Polsce wynika prawdopodobnie z tego, że nieodpowiedzialnym polskim rodzicom mieszkającym w Niemczech zabrano dzieci. Wszyscy byli zbulwersowani, ale nikt nie zadał sobie pytania, czy rodzice dobrze wychowywali swe dziecko. Poza tym w Polsce również zabiera się dzieci nieodpowiedzialnym rodzicom.

 

6. Oczekiwanie: Na zniżki i różnego rodzaju ulgi w Niemczech mogą liczyć tylko obywatele tego kraju. Zresztą tak samo jak jest w innych krajach, choćby w Polsce.

   Rzeczywistość: Okazało się, że polskiemu dziecku również przysługuje ulga na wiele rzeczy. I nie dziecku mieszkającemu w Niemczech, lecz takiemu, które jest tam np. na tydzień z rodzicami i ma polską legitymację. Poszedłem z kuzynem do kasy i zapytałem się o możliwość zniżki dla niego na bilet tygodniowy, szczerze nie licząc, że cokolwiek dostanie. A tu się okazało, że po okazaniu jego polskiej legitymacji otrzymał zniżkę, taką samą jakie dostaje niemieckie dziecko.

Zapraszam do polubienia strony na facebooku mojego bloga. Dzięki temu nie ominie Was żaden nowy wpis. 😉

 

 

 

 

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial