Międzynarodowe prawo jazdy – jak je wyrobić?
Posiadasz już prawo jazdy? Jeśli tak, to bardzo dobrze, gdyż ten artykuł jest przeznaczony tylko dla posiadaczy tego dokumentu. Ja w momencie, gdy dostałem już swoje prawko do ręki od razu wziąłem się za załatwianie jego międzynarodowej wersji. A to ze względu na moją pasję do podróżowania. Nie mam pewności, czy będzie mi dane je kiedyś użyć, lecz koszt jest naprawdę niewielki. I lepiej zawsze je mieć, niż żałować potem np. braku możliwości wypożyczenia samochodu.
Jeśli interesuje Cię ten temat, przyjrzyjmy się mu szerzej.

 

Co to jest Międzynarodowe Prawo Jazdy?
Wbrew przekonaniu wielu osób Międzynarodowe Prawo Jazdy nie jest prawem jazdy. Bez naszego normalnego, polskiego prawa jazdy nie ma ono żadnej mocy prawnej i nie upoważnia nikogo do prowadzenia pojazdów. Jedynie służy ono jak odpis w wybranych językach obcych. Działa to w dwie strony. W krajach gdzie jest to konieczne nie mamy prawa do jazdy samochodem mając tylko jeden z tych dwóch dokumentów. Tak więc jeśli często podróżujecie, warto się zaopatrzyć w taki odpis naszego prawka.

 

Jak je wyrobić?

Sprawa jest dość prosta i szybko się ją załatwia. Trzeba przygotować sobie:
1.Wypełniony wniosek o wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy
2.Aktualna fotografia
3.Kserokopia krajowego prawa jazdy
4.Dokument tożsamości – do wglądu
5.Dowód wpłaty, jeśli płacimy przelewem
Z takim zestawem należy udać się do odpowiedniego dla nas urzędu starostwa powiatowego. Jest również opcja wysłania ich drogą pocztową, jednak szybciej jest załatwić sprawę osobiście.

 

Jak długo ważne jest takie prawo jazdy?
Niestety tego typu dokument nie jest bezterminowy. A okres jego ważności to równo 3 lata. Uważam jednak, że jest on odpowiednio długi. Jeśli ktoś marzy o podróży dookoła świata to mało prawdopodobne, aby ni zdążył wrócić przed utratą ważności tego dokumentu.

 

Dwa rodzaje prawa jazdy
Wszystko pięknie, ładnie, lecz jest jeden mały szczegół. Takie prawo jazdy ma swoje dwa oblicza. Można wyrobić sobie takie, które będzie nadawało się do jazdy po krajach z Konwencji Wiedeńskiej, jak i drugie mające moc prawną w krajach z Konwencji Genewskiej. Można wyrobić sobie od razu dwa na raz, lecz opłata będzie osobna dla każdego z nich. A jakie są to kraje? :

1.Konwencja Wiedeńska:
Republika Południowej Afryki, Republika Albanii, Republika Austrii, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Republika Białorusi, Królestwo Belgii, Bośnia i Hercegowina, Federacyjna, Republika Brazylii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael, Serbia i Czarnogóra, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Republika Kuby, Państwo Kuwejt, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Republika Łotewska, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Królestwo Marokańskie, Republika Mołdowy, Księstwo Monako, Mongolia, Republika Federalna Niemiec, Republika Nigru, Królestwo Norwegii, Islamska Republika Pakistanu, Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe.

2.Konwencja Genewska:
Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe

 

Jaki poniesiemy koszt?
Za wydanie jednego rodzaju z obu Praw Jazdy zapłacimy 35 zł. Jednak jeśli nie wiemy jeszcze dokładnie, do jakich krajów pojedziemy warto zakupić oba rodzaje. Cena wyniesie nas 70 zł.

 

Ile się czeka?
Nie wiem, czy sprawa ma się dokładnie tak samo we wszystkich Urzędach w Polsce. Mogę wam jedynie powiedzieć, że w moim dostaje się taki dokument w czasie nie dłuższym niż 3 dni. Szybko, co nie?


About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial