Jak wyrobić paszport? [porady dla podróżników]

Mając tylko i wyłącznie dowód osobisty możemy podróżować po wielu krajach. Jednak tacy ludzie jak my, czyli podróżnicy wolą się nie ograniczać i mieć dowolność wyboru kraju docelowego swej wyprawy. Bo nie ma nic gorszego niż znalezienie niesamowicie taniej oferty np. na Fly4free i zorientowanie się, że aby udać się w to miejsce trzeba posiadać paszport. W tym przypadku przychodzi nam na pomoc paszport tymczasowy. Ale ja wychodzę z założenia, że lepiej zrobić od razu normalny dokument i potem już się niczym nie przejmować.

 

Ile miejsc na świecie zwiedzimy z samym dowodem osobistym?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie istnieje 195 niezależnych państw.  Jednak w grę wchodzi jeszcze 6 państw, takich jak Kosowo, czy Północny Cypr, które są uznawane tylko przez część członków ONZ. W takim razie odstawiając spory polityczne na bok uznajmy, że na świecie jest 201 państw.

Polak posiadając jedynie dowód osobisty może wjechać na terytorium aż 43 krajów. Jest to dużo lub mało. Tak ściśle matematycznie to powiem Wam, że jest to aż 21 % wszystkich krajów świata. Ja uważam, że jest to bardzo dużo.  W większości tych krajów obowiązuje limit pobytu do 90 dni.

 

Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu:

-wypełniony wniosek (należy zrobić to na miejscu, zazwyczaj nie poleca się drukowania wniosku samodzielnie)

-dowód osobisty

-aktualne zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm (zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy temu)

-dokument potwierdzający prawo do ulgi (jeśli dotyczy)

-dowód opłaty za paszport (jeśli płacimy przelewem)

 

Gdzie można wyrobić paszport?

Dokument możemy wyrobić w Urzędzie Wojewódzkim naszego województwa. Jest również możliwość udania się do placówek paszportowych umiejscowionych w większych miastach regiony i podlegających Głównemu Urzędowi Wojewódzkiemu. Listę tych miejsc można sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu.

Należy się tam udać ze wszystkimi wspomnianymi wyżej dokumentami. Jak wspominałem wniosek najlepiej wypełnić na miejscu.

 

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Opłatę można ponieść wykonując przelew wygodnie z domu. Jednak najpierw trzeba się dowiedzieć, czy nasz urząd pozwala na taką opcję i ile dokładnie musimy zapłacić. Sytuacja wygląda następująco. Wszyscy ludzie, nie zaliczający się do zniżek ulgowych płacą równowartość w wysokości 140 zł. A dla wszystkich tych, którym należy się zniżka cena jest o połowę mniejszą. A komu dokładnie przysługuje taka zniżka:

-uczniowie, studenci;

-emeryci i renciści;

-ludzie niepełnosprawni;

-osoby utrzymywane przez niepełnosprawnego małżonka lub małżonka emeryta, rencistę;

-osoby przebywające w domach opieki społecznej lub w zakładach opiekuńczych;

-osoby otrzymujące zasiłek

-ofiary wojenne

-osoby posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial