Fakty o Słowacji

Dzisiaj opowiem wam trochę o tym dość niepozornym kraju, jakim jest Słowacja. Przed tymi wakacjami nigdy wcześniej nie byłem w tym kraju. Myślałem, że nie ma tam nic specjalnego, czego nie dałoby się znaleźć u nas w Polsce. Ale jednak zdecydowałem się tam udać. I szczerze Wam powiem, że nie żałuję i wiem, że jeszcze nieraz tam pojadę.

Dzisiejszy post postanowiłem napisać w formie faktów o kraju. Planuję stworzyć całą serię pt. ,,Fakty o krajach”. Mam nadzieję, że przypadnie wam ona do gustu. A teraz zapraszam do lektury.

 

1.Da się dogadać po polsku

Słowacki jest jednym z najbardziej podobnych języków do naszego ojczystego polskiego. Jest tak z wiadomych przyczyn. Jako nacje pochodzimy od jednej nacji, a mianowicie od Słowian. Do tego nasze kraje graniczą ze sobą i kultura i język przez wiele lat przenikała między nami Polakami i Słowakami. A na dowód tego podam wam pewną ciekawą anegdotę. Poszedłem do słowackiego sklepu sportowego w celu zakupu butów do chodzenia po górach. Poprosiłem panią pracującą w tym sklepie o pomoc w doborze butów. A to dlatego, że tego typu buty są jedne z droższych i na ścianie wystawowej są tylko jedne buty z pary. I żeby móc przymierzyć oba  trzeba poprosić pracownika sklepu. Przez cały czas, jaki tam spędziłem, mierząc wiele par rozmawiałem z nią o angielsku. Mimo, że nie była w tym za dobra, to bardzo się starała. Na koniec, gdy już wybrałem te właściwe zapytałem ją tak dla żartów po polsku, licząc że mnie zrozumie:

,,Czy rozumie mnie teraz Pani, jak mówię po polsku?”

Ona na to, że wszystko rozumie i że mogłem od razu o to zapytać, gdyż jest słaba w angielskim i bardzo się męczyła próbując mnie zrozumieć. 

2.Liczne źródła termalne

W wielu krajach źródła termalne są traktowane jako dobra luksusowe. Z tego powodu są one bardzo drogie i przeznaczone tylko dla bogatych ludzi. Za to w Słowacja ma kilkadziesiąt tego typu kąpielisk. I każde są dość tanie. Dzięki czemu praktycznie każdy obywatel może sobie na nie pozwolić. Do tego Słowacja słynie również z wielu dzikich źródeł termalnych, gdzie każdy może kąpać się do woli i zupełnie za darmo.

 

 

3.Darmowe pociągi

Coś co u nas przyjęłoby się na pewno z dużym zadowoleniem społeczeństwa. Choć nasze władze idą w dobrym kierunku, chociażby oferując darmowe przejazdy komunikacją miejską. Za to na Słowacji każda osoba ucząca się poniżej 26 roku życia, a także wszyscy emeryci i renciście mają zapewnione przejazdy kolejami państwowymi zupełnie za darmo. Jedynym warunkiem jest bycie obywatelem Słowacji lub osobą na stałe zamieszkującą ten kraj, będącą obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

 

 

4.Stolica w dwóch państwach

Ciekawostką jest, że stolica Słowacji, Bratysława leży na terenie Słowacji, granicząc przy tym bezpośrednio z Austrią. Jest to jedyna stolica na świecie granicząca z dwoma państwami. 

5.Geograficzny środek Europy

W małej miejscowości Kremnické Bane znajduje się pamiątkowy obelisk informujący, że to właśnie tam znajduje się geograficzny środek Europy. Niestety nie jest to coś nadzwyczajnego, bo takich geograficznych środków naszego kontynentu jest o wiele więcej. A to dlatego, że ustalenie współrzędnych tego jedynego środka jest bardzo trudne do wykonania. Elementów spornych jest sporo. A jednym z nich jest to, czy przy obliczeniach powinno się brać pod uwagę tylko stały ląd, czy również wyspy Brytyjski oraz położoną dość daleko od nas Islandię. Bądź co bądź Słowacja posiada swój obelisk i może śmiało twierdzić, że to u nich jest centrum Europy.

A tak nawiasem mówiąc, to my również posiadamy taki pamiątkowy głaz. W 1775 roku kartograf i astronom – Szymon Sobierajski ustalił, że geograficzny środek Europy znajduje się w miejscowości Suchowola, niedaleko Białegostoku. Także mamy też z czego się cieszyć i możemy iść w zaparte, że to jednak u nas jest środek Europy.

 

6.Najwięcej zamków

Słowacja jest światowym rekordzistą pod względem ilości zamków na jednego mieszkańca. Kto by pomyślał, że w tak malutkim kraju może być 180 zamków i  aż 425 klasztorów. Jednymi z najpiękniejszych są:

  • zamek w Bratysławie,
  • zamek Orawski,
  • zamek Spiski.About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial