Fakty o Hiszpanii

Dzisiaj przedstawię Wam kilka ciekawych faktów o tym interesującym kraju europejskim. Leży on prawie na samym końcu kontynentu. Ma dostęp do morza, jak i oceanu. Na świecie nie ma chyba ani jednego turysty, który tam jeszcze nie był, albo nie marzy by się tam udać.

 

1.Druga pod względem wielkości

Hiszpania pod względem wielkości powierzchni jest drugim krajem w Unii Europejskiej. Zajmuje ona obszar ponad 500 tyś km².  Pod tym względem ustępuje ona miejsca tylko Francji, która jest prawie o 100 tyś km² większa.

 

2.Popularny język hiszpański

Szacuje się, że ponad 500 mln ludzi na świecie posługuje się hiszpańskim, jako swoim ojczystym językiem. Aż w 22 krajach język ten jest językiem urzędowym. Głównie są to kraje Ameryki Południowej i Środkowej.

Do tego dochodzi jeszcze wiele krajów, takich jak USA, czy Kanada, gdzie mimo, że język ten nie jest urzędowy posługuje się nim wiele milionów ludzi.

Ponadto z wielu statystyk wynika, że popularność hiszpańskiego rośnie w ogromnym tempie. 

3. Kochają odpoczywać

W 2013 roku pojawił się raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, według którego przeciętny Hiszpan przeznacza aż 16 godzin na dobę na odpoczynek, jedzenie, picie i spanie.

 

4. Popularny cel turystyczny

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Turystyki z roku 2013 Hiszpania jest trzecim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Wygrywają z nią tylko USA i Francja, która jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Możecie poczytać o niej w poprzednim wpisie (link na dole):

 

5.Duże bezrobocie

Bezrobocie w Hiszpanii wynosi prawie 16 %. Jest to dość dużo, jak na standardy europejskie. Dla porównania my Polacy mamy zaledwie 3,5 % bezrobocia w kraju. 

6. Długa żywotność 

Zgodnie ze statystykami z roku 2017 przedstawionymi przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) Hiszpania zajmuje 5 miejsce na liście krajów, pod względem długości życia. Średnio przeciętny Hiszpan dożywa ponad 82 lat. Za receptę na ich długowieczność podaje się sjestę, czyli popołudniowy odpoczynek oraz dietę śródziemnomorską. Jest ona bogata w zdrowe na serce składniki: oliwa z oliwek, owoce, warzywa i wino na lepsze trawienie.

 

7. Buziak na dzień dobry i do widzenia

Charakterystycznym elementem kultury hiszpańskiej jest zwyczaj dawania buziaków. Dają j rodzinie, dzieciom, przyjaciołom, jak i nowo poznanym ludziom. Może to być szokujące dla wielu przyjezdnych, gdy w ich krajach co najwyżej podaje się rękę na przywitanie. Ale co kraj to obyczaj i da się do tego przywyknąć.

 

8. Hymn bez słów

Hymn Hiszpanii z 1770 roku jest jednym z nielicznych hymnów różniących się pod jednym względem od wszystkich innych. A mianowicie nie ma on oficjalnych słów, a jedynie melodię. Innymi krajami, które również nie mają oficjalnych słów przypisanych do melodii swych hymnów to Bośnia i Hercegowina oraz San Marino.

A jak to się stało, że hymn hiszpański nie ma słów? Zacznijmy może od początku. W 1770 roku został stworzona melodia przez anonimowego artystę, która nawiązywała do działań militarnych. Zyskała jednak dużą popularność i ogłoszono ją oficjalnie hymnem kraju. Jednak bolączką Hiszpanów było to, że wspomniany anonimowy twórca melodii i stworzył do niej słów. Tak więc organizowano konkursy za konkursami na najlepsze słowa do melodii. Były one jednak zazwyczaj słabej jakości, albo nie uzyskały aprobaty większości obywateli. I tak aż do dnia dzisiejszego Hiszpanie nie mają możliwości śpiewania swojego hymnu. Mogą jedynie posłuchać sobie melodii. Fakt ten śmiesznie objawia się przy imprezach sportowych, kiedy to hiszpańscy zawodnicy muszą stać w milczeniu przy melodii.

 

9.Mało ludzi w kościołach

Według oficjalnych statystyk z 2012 roku aż 70 % mieszkańców Hiszpanii deklaruje, że są katolikami. Jednak zaledwie niecałe 14% z nich chodzi regularnie do kościoła.About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial