Fakty o Francji

Francja leży dość niedaleko od nas. Wystarczy przejechać przez Niemcy i jesteśmy na miejscu. Kraj ten przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Co roku latem i zimą przyjeżdża tu ogromna ilość turystów. Za główny cel obierają Paryż oraz wybrzeża Pacyfiku i Morza Śródziemnego. Większość ludzi zna historię tego kraju i orientuje się jak tam jest obecnie, mimo że nigdy tam nie byli. Mimo wszystko jest kilka rzeczy, które mogą być zaskoczeniem dla wielu z was. Tak więc przedstawiam wam kilka faktów o Francji.

 

Najpopularniejszy cel turystyczny

Według raportu Światowej Organizacji Turystyki Francja w roku 2013 była najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na świecie. Przybyło tam prawie 85 miliona turystów. Liczba oszałamiająca. Ale nie ma się co dziwić, ze względu na to co kraj ten oferuje przyjezdnym. Po pierwsze kraj ten przez wieki był i nadal jest jednym z najbardziej liczących się na arenie międzynarodowej. Dzięki czemu ma naprawdę bogatą historię. A walory historyczne w postaci licznym zabytków są jedną z tych rzeczy, które przyciągają turystów z zagranicy jak magnes. Do tego w połączeniu z przepięknymi krajobrazami i wybrzeżami Morza Śródziemnego, czy Pacyfiku Francja jest najatrakcyjniejszą ofertą turystyczną na świecie. 

Wyspa, na którą nie zawsze da się wejść

Wyspa  Mont St. Michel jest tego typu miejscem, które ze względu na inne popularniejsze regiony jest po prostu omijana. A ja mimo, że byłem już w kilku miastach Francji chciałbym za rok pojechać zobaczyć właśnie tę  małą wyspę, która ma zaledwie niecałe 4 km². A co w niej jest takiego niesamowitego? Jest to tzw. wyspa odpływowa. Połączona jest mostem ze stałym lądem. Ale w chwili przypływu , powodowanego przez oddziaływanie grawitacyjne między Ziemią, Słońcem i Księżycem nie możliwe staje się przedostanie na wyspę beż użycia łodzi. Na dole zamieściłem film, na którym bardzo dobrze widać to zjawisko.

 

 

 

Drogie przejazdy koleją

Francja plasuje się na piątym miejscu rankingu krajów europejskich z najdroższymi biletami za przejazdy kolejowe. Za 100 km jazdy zapłacimy prawie 18 euro. Drożej niż tam zapłacimy tylko w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i oczywiście Szwajcarii, która zajęła pierwsze miejsce. Dla porównania w Polsce za tą samą odległość jazdy zapłacimy zaledwie 4,5 euro, a na Ukrainie 1,50 euro. 

Język francuski jest najlepszy

Ja akurat, będąc w miejscach turystycznych nie miałem zbytnio problemu z dogadaniem się z ludźmi po angielsku. Każdy wszystko świetnie rozumiał. Ale z doświadczeń innych osób wiem, że przeciętni Francuzi nie pracujący w turystyce niechętnie uczą się angielskiego. Wynika to przede wszystkim ze wspólnej historii obu krajów, w której to wiele razy stawali do walki między sobą. Do tego istnieje takie przekonanie, że Francuzi uważają swój język za najważniejszy na świecie. Bo w gruncie rzeczy jest on językiem urzędowym w największej liczbie krajów. Lecz oprócz Kanady są to małe  i biedne kraje wyspiarskie, jak np. Haiti lub kraj afrykańskie. Mimo wszystko ponoć Francuzi są dumni z roli swojego języka na świecie i często nie zamierzają się uczyć języka Anglików, których niezbyt lubią. Sam nie wiem ile w tym prawdy, ale jest to temat rzeka. Najlepiej byłoby samemu pomieszkać w tym kraju i dowiedzieć się jak jest naprawdę.

 

Najwyższa góra, czy może druga?

Szczyt Mont Blanc w Alpach, mający 4808 m n.p.m. uznawany jest przez wielu za najwyższy szczyt Europy. Tak zresztą stwierdziła również Międzynarodowa Unia Geograficzna, która oficjalnie wyznaczyła granice Europy. Jednak spora część ludzi interesująca się tym tematem neguje owe założenie tej organizacji. Stwierdziła ona, że takie kraje jak Gruzja, czy Armenia nie leżą na terenie Europy, lecz Azji. Do tego granicę Europy na terenie Rosji poprowadzono odrobinę na północ od szczytu Elbrus, będącego najwyższym szczytem Kaukazu, mierzący 5642 m n.p.m.. Lecz z powodu obliczeń Unii Geograficznej, szczyt ten nie został zaliczony do kontynentu Europejskiego i Mont Blanc został oficjalnie uznany najwyższym szczytem Europy. Chodzą słuchy, że to wszystko tak się potoczyło, ze względu na duży wpływ Francji w owe obliczenia, która bardzo chciała poszczycić się, że oprócz wielu innych atrakcji na swoim terenie ma również najwyższy szczyt kontynentu.About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial