Fakty o Austrii

Niewielki kraj Europy Środkowej. Austria, a dokładniej Republika Austrii będzie tematem dzisiejszego wpisu. Przedstawię Wam kilka ciekawych faktów o tym dość niewielkim, ale interesującym kraju. 

 

Język niemiecki

W Austrii językiem urzędowym jest język niemiecki. Różni się on odrobinę od prawdziwej, niemieckiej wersji. Główne różnice zauważy się w fonetyce wybranych słów.

 

Znaczenie nazwy ,,Austria”

Za czasów Karola Wielkiego krainę dzisiejszej Austrii nazywano ,,Marchią Wschodnią”. Co w języku miejscowej ludności tłumaczono na : ,,ôstarrîhhi”. Również Niemcy hitlerowskie po zajęciu Austrii nazywały je Marchią Wschodnią, czyli Ostmark. 

Słowo ,,austro” również oznacza ,,wschodni”


 

Pocztówki

Pierwsze pocztówki na świecie zostały wysłane w Austrii. Na świecie przyjęły się tak bardzo, ze do dziś mimo postępu technologicznego są bardzo chętnie wysyłane

 

Porsche

Założycielem firmy Porsche był Austriak Ferdinand Porsche. Założył swą firmę w 1931 roku w Niemczech, chcąc tworzyć sportowe, jak i luksusowe samochody.

 

 

Górzysty kraj

Ponad 3/5 powierzchni całego kraju pokrywają góry. Są to austriackie Alpy.

 
 

Wysokie szczyty

Austria może pochwalić się aż 13 szczytami, mającymi ponad 3000 m n.p.m wysokości. Dla porównania my Polacy nie mamy żadnego takiego szczytu. Najwyższym polskim szczytem są Rysy, mierzące 2499 m n.p.m.

Eko

Austria jest krajem dającym przykład innym narodom pod względem ekologii. Aż 60 % energii pozyskują ze źródeł odnawialnych.

 

Zatłoczona stolica

Ponoć aż 1/4 całej populacji Austrii zamieszkuje jej stolicę, Wiedeń.

 

Polacy w Austrii

Zaledwie 50 tyś Polaków zamieszkuje ten kraj. Daje to jedynie 0,5 % całej ludności Austrii.

 

 

 

 

 

 

About the author

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial