Budapeszt – Co warto zwiedzić w stolicy Węgier?

Masz w planach zwiedzić stolicę naszych braci? Jeżeli tak to dobrze trafiłeś. Opowiem ci co warto zobaczyć i gdzie udać się aby zjeść jakieś tradycyjne danie kuchni węgierskiej. Budapeszt jest dość dużym miastem, ale w jeden dzień da się spokojnie zwiedzić jego najważniejsze miejsca.

Wyspa Małgorzaty

Na środku rzeki Dunaj znajduje się Wyspa Małgorzaty. Kiedyś znajdowały się tam trzy małe wysepki. Lecz w 1950 roku postanowiono je sztucznie połączyć w jedną dużą wyspę.

Warto się tam udać, ze względu na niepowtarzalną atmosferę jaka tam panuje. Z opowiadań miejscowych wiem o tym, że odkąd utworzono wyspę, stała się ona najchętniej wybieranym miejscem spotkań. Jest tam dosłownie wszystko: kawiarnie, restauracje, dróżki rowerowe, hotele, średniowieczne ruiny, bezpłatne mini zoo (z końmi, kozami, żółwiami, różnymi ptakami, itd), czyste trawniki, gdzie ludzie odpoczywają na kocach (w Polsce to by się tak nie dało, z wiadomej przyczyny. Ciekawe czemu w innych krajach jakoś nie mają tego problemu co my.). No po prostu jest tam wszystko, czego człowiek potrzebuje aby miło spędzić czas, a nawet bym powiedział, że za dużo.

 

 

Góra Gellerta

Na górę wchodzi się niezbyt łatwo. Dla ludzi o słabej kondycji może być to wyzwanie. Ale już tak nie przesadzajmy. 30 minut wchodzenia spokojnym tempem i jesteśmy na górze. A tam czekają na nas niebywałe widoki. Zresztą nie lepsze, jak te ze Wzgórza Zamkowego. Bo w końcu oba te miejsca znajdują się po tej samej stronie rzeki – na Budzie, i to w niedalekiej odległości od siebie.

A teraz może trochę o historii tego miejsca. Góra została nazwana na cześć Gerarda Sagredo – włoskiego papieża, działającego na Węgrzech. Został uznany za męczennika po tym jak poganie zrzucili go z tej góry, uprzednio zamykając go w beczce. Ten roztrzaskał się na którymś z drzew, ginąc na miejscu. Przez wiele lat góra cieszyła się złą sławą. Wierzono, że na jej szczycie spotykają się czarownice. W późniejszych czasach kwitła tam przestępczość, a z powodu rabunków i mordów ludzie woleli nie zapuszczać się w te tereny. Dzisiaj jest ona atrakcyjnym miejscem turystycznym, odwiedzane przez tysiące turystów każdego roku, jak i również miejscem spotkań mieszkańców Budapesztu. Już nikt się nie boi, że zostanie napadnięty i obrabowany.

Na samym szczycie góry znajduje się wybudowana w latach 1850 – 1854 cytadela, oraz wzniesiony w 1947 roku Pomnik Wolności. Pomnik początkowo był poświęcony ku czci wojskom radzieckim, którzy w teorii walczyli o Budapeszt w interesie Węgrów. A jak było na prawdę, to każdy chyba zdaje sobie sprawę. Teraz pomnik nie ma już symboli komunistycznych. A napis dziękujący Związkowi Radzieckiemu został zamieniony napisem dziękującym wszystkim walczącym za stolicę Węgier.

 

 

Wzgórze Zamkowe

Zamek na wzgórzu został wybudowany prawdopodobnie w XIV wieku za czasów Ludwika Wielkiego.  Właściwie jest to ogromny kompleks zamkowy. Umiejscowiony w tzw.Budzie, czyli tej części miasta mniej zabudowanej, bardziej zalesionej z licznymi wzniesieniami. Polecam Wam tam się udać. Wejście na górę nie jest zbyt trudne, a za to widoki są przecudne.

Tak na marginesie warto wspomnieć o tym, że w Budapeszcie nie ma żadnych wieżowców. I to właśnie był cel władzy na Węgrzech, aby pozostawić ich wizytówkę w takim stylu, aby to historyczne budowle były pierwszoplanowym widokiem na miasto, a nie jakieś ogromne biurowce. I szczerze mówiąc bardzo podoba mi się ta idea.

 

 

Most Łańcuchowy

Aby dojść na Wzgórze Zamkowe, czy Górę Gellerta musimy przejść przez słynny Most Łańcuchowy. Został on wybudowany prawie 150 lat temu. A zaprojektował go znany szkocki inżynier Adam Clark. Jego prawdziwa, pierwotna nazwa to Most Széchenyiego, albowiem został wybudowany na część ówczesnego polityka, działającego dla dobra narodu węgierskiego – Istvána Széchenyi. 

Przechodząc się po nim warto przystanąć na chwilę, nie tylko dla zrobienia zdjęć, ale również by popodziwiać piękne widoki. Chyba w tym celu, aby ludzie bezmyślnie nie przechodzili po nim, ktoś przyczepił taką oto tabliczkę:

,,Zatrzymaj się, doceń swe życie i uśmiechnij się”

About the author

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DawidTomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Od siebie dodam, że warto zrobić sobie dłuższą wycieczkę od pięknego centrum żeby zobaczyć Malenkij Robot Memorial (https://goo.gl/maps/itdqyXEEB6T2) a potem dalej przez most Rakocziego skąd można podziwiać całą naddunajską panoramę Budapesztu.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial